تبلیغات
سیاسی-اجتماعی - سِر دلبران

سیاسی-اجتماعی

دوشنبه 31 شهریور 1393

سِر دلبران

نویسنده: پسر انقلابی   


pesarenghelaby.mihanblog.com


بدون تردید در طول مدت رهبری بابرکت حضرت آیت الله امام خامنه ای کمتر شخصیتی همچون علامه محمد تقی مصباح یزدی مورد تمجید و تایید رهبر انقلاب قرار گرفته است.دقت و تامل در جنس تعابیر معظم له در مورد آیت الله مصباح نشان می دهد ایشان جایگاه خاصی برای آیت الله مصباح یزدی در فضای فکری و سیاسی کشور قائل هستند.ولی متاسفانه هر از چندگاهی دیده میشود از طرف عده ای از افراد معلوم الحال به مناسبت های مختلف به این شخصیت گرانقدر حملات ، اهانت ها میشود و به تازگی هم شخصیت انقلابی ما که چند وقتیست مشغول خاطره گویی شده ما را بران داشت تا برای اشنایی نسل خودمان مطالبی از دیدگاه رهبر انقلاب درباره این شخصیت اشاره نماییم.
   مقام معظم رهبری تاکنون بارها و بارها در تجلیل از شخصیت آیت الله مصباح سخنانی را بیان داشته اند.بازخوانی مطلب زیر عنایت ویژه حضرت آقا به ایشان را ثابت می نماید

القابی که حضرت آقا در توصیف ایشان بکار گرفته اند:  شخصیت عزیز و عظیم‌القدر، فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب‌نظر در مسایل اساسى اسلام، دارای حرف رسا و منطق قوی و مستحکم، متکلم،‌ مفسر و زمان شناس بصیر، مصاف یک تنه با «خناسان مسلط»، همواره بر مدار حق، نظیر ایشان خیلی نادر، وزنه‌ای برای اسلام و کشور، از برجستگان رجال علمى و چهره¬هاى موجه عالم تشیع، از برکات ماندگار حوزه‏¬ى علمیه‏¬ى قم و از چهره¬‏هاى موصوف و معروف به علم و عمل و جد و ابتکار، از آغاز تأسیس آن حوزه¬ى علمیه در اندیشه¬ى تعالى و تکامل پیوسته¬ى،احاطه و نکته‏ دانى آن جناب و....

 

فرازهایی از بیانات رهبر فرزانه انقلاب درباره‌ی شخصیت علامه مصباح یزدی

***

این فعالیت ها بزرگتر از حد توصیف و خارج از حد توقع است. موسسه¬ای مبارک وخوشحال کننده است. این همه ظرفیت و توان کار، مژده¬ای بزرگ است،البته اینها برمی-گردد به خصوصیات برجسته و ممتازی که در شخص جناب آقای مصباح وجود دارد.من از سال¬های میانی دهه 30 با ایشان آشنایی دارم و از همان زمان این ویژگی¬ها را در ایشان مشاهده می¬کردم.فضل، تقوا و اخلاص اینها چیزهای با ارزش و با عظمتی است و خداوند با این ویژگی¬هاست که به حرکتی برکت می¬دهد.

چنانچه کار بر مبنای علم پایه گذاری بشود وکننده¬ی کار، آن را با نیت خالص انجام دهد و خودش هم در عمل اهل تقوا و مراقبه باشد اینهاست که یک جامعه را متبرک می¬کند.جناب آقای مصباح حقاً و انصافاً از حسنات و ذخایر حوزه¬اند. رحمت خدا بر آن اساتیدی که بر ایشان تاثیر گذاشته¬اند و ایشان را تربیت کرده¬اند و رحمت و تفضل خدا بر خود آقای مصباح که منشأ این همه برکات¬اند.

مقام¬معظم¬رهبری از خستگی ناپذیری آیت¬الله مصباح هم تعریف زیادی کردند وخطاب به حاج آقای رجبی فرمودند:ایشان خسته نمی¬شوند وان شاءالله آقای رجبی هم خسته نشوند.

معظم له در ادامه بیاناتشان موسسه را الگوی مناسبی برای حوزه علمیه دانستند و فرمودند:حوزه این طوری خوب است. با دیدگاهی نافذ، حرکتی عالمانه که همراه با تقوا اداره شود.

 

سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار با اعضای  هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره) 3/ 8/1389

***

برای بنده بسیار مسرت بخش است که در یک چنین جمعی؛ در یک چنین مرکز عالی بنیانی؛ چنین کار بزرگی را مشاهده کنم.

از اینکه بحمدالله در حوزه علمیه قم یک حرکت عظیمی آغاز شده است خدارا سپاسگذارم. باید با همه¬ی وجود تشکر کنیم از حضرت آقای مصباح که به همت ایشان، کار ایشان، علم واسع ایشان، چنین دستاوردی را به عالم روحانیت و حوزه هدیه کرده است.

به نظر من باید خود شخص آقای مصباح را به عنوان یک نمونه ما مورد تأمل و مداقه قرار بدهیم.

اینجا امیدواریم یک پایگاهی بشود و همه¬ی قم؛ همه¬ی حوزه¬ی قم که پرچم تحقیقات عالی بشری در آنجا برافراشته می¬شود دنیا و دانشگاه¬ها به شما رو کنند تا از شما استفاده کنند. شما پایه¬گذاران اولیه¬ی این حرکت عظیم در آن روز به حساب خواهید آمد.

سخنرانی رهبر فرزانه انقلاب در نمازخانه موسسه مورخ 19/ 9/ 74

***

یکی از خصوصیات آقای مصباح پرداختن به کارهای بنیانی است. شمابدانید اگر می-گفتید برای این کار می¬خواهیم سراغ آقای مصباح برویم مشکل می¬دانستم ایشان قبول کنند، ولی بعد که شنیدم؛ واقعا خدا را شکر کردم. کسی بهتر از ایشان را نمی¬توانید پیدا کنید. ایشان هم از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند و هم از لحاظ معنوی. خیلی مهم است این وارستگی و صفای معنوی و من خدا را شکر میکنم که چنین جلوه هایی وجود دارد.

دیدار با شورای سیاست گذاری طرح ولایت 20/6/1375

***

روزنامه¬ی کیهان یک مقاله¬ی  زیبا خطاب به شما نوشته البته اسم نیاورده. اما خب هرکس می¬خواند می¬داند که مخاطبش شما هستید. درست همانی که آدم در دلش هست، همین را در باره¬ی شما ذکر کرده است. حتماً این¬را بگیرید بخوانید.

به هر حال ما از خدا بسیار سپاسگذاریم به خاطر توفیقاتی که به شما داده. بسیار متشکریم از خدا بخاطر شما.هر سخنرانی که شما می¬کنید و بنده اطلاع پیدا می-کنم و کتابی بیرون می¬آید، خدا را شکر می¬کنم و سپاس میگویم خدارا.

سخنرانی رهبر فرزانه انقلاب در منزل آیت الله مصباح یزدی

***

بنده هم به سهم خودم قدر آقای مصباح را می‌دانم. واقعا می‌دانم که ایشان در کشور و برای اسلام چه وزنه‌ای هستند و حقا و انصافا ما امروز نظیر ایشان را حالا به این تعبیر بگوییم خیلی نادر نظیر آقای مصباح ممکن است وجود داشته باشد با این وزانت علمی و عمق علمی و احاطه و وسعت و با این آگاهی و بینش و صفا. این سه جهت در ایشان جمع است؛ هم علم، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه و هم صفا. این سه تا با هم در وجود ایشان خیلی ارزشمند است. خداوند متعال انشاء ‌الله وجود ایشان را برای ما و انقلاب محفوظ بدارد و وجود ایشان را سالم بدارد تا همه بتوانند از برکات ایشان استفاده نمایند.

رهبر معظم انقلاب درباره درس هفتگی استاد مصباح در دفتر مقام معظم رهبری در قم فرمودند: هر چه از آن پخش شده و من گوش کردم واقعا انسان استفاده می‌کند. در ماه مبارک رمضان که سخنرانی ایشان عصرها پخش می‌شد من غالباً گوش می‌کردم و بهره می‌بردم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در منزل آیت‌الله مصباح یزدی۲۰/۱۱/۸۹

***

 من خواهش میکنم که یکایک برادران به این نکته توجه کنند که معارف بایستی در سطح راقی و اعلی ارائه بشود. معنای اعلی، پیچیده بودن نیست - پیچیده‌ترین حرفها را میشود ساده بیان کرد - منظور ما متین‌ترین حرفهاست. باید متین‌ترین و صحیح‌ترین و پیشرفته‌ترین حرفها گفته بشود.

آن چیزی که من از معارف توقع دارم، این است.

 ممکن است شما بگویید که ما این را چگونه تأمین کنیم. شما باید یک گروه مشاوره‌ی محتوایی از مناسبترین شخصیت¬هایی که امروز می¬توانید پیدا کنید، داشته باشید؛ مثلاً از آقای مصباح دعوت کنید واصرار هم بکنید؛ یا مثلاً از شاگردان آقای مصباح دعوت کنید. خوشبختانه یکی از موفقیتهای آقای مصباح یزدی در قم این است که ایشان برخلاف خیلی از فضلای ما که فضلشان در خودشان منحصر مانده، فضلش در شاگردانِ خوب سرریز شده است.

بیانات در دیدار اعضای گروه ویژه و گروه معارف اسلامی صدای جمهوری اسلامی ایران13/12/1370

***

شما می¬بینید این هجوم¬های تبلیغاتی را که به شخصیت¬های برجسته، به انسان¬های والا و با اخلاق¬های برجسته می¬کنند؟ اینها همه‌اش نشان دهنده‌ی اهداف و نیات دشمن است. وقتی یک نفر مثل جناب آقای مصباح که حقیقتاً این شخصیت عزیز، جزو شخصیتهایی است که همه‌ی دلسوزان اسلام و معارف اسلامی بایستی از اعماق دل قدردان و سپاسگزار این مرد عزیز باشند، مورد هجوم تبلیغاتی قرار می¬گیرد، می¬بینید که همین «هُمْ یَنْهَوْنَ عَنْهُ وَ یَنْأَوْنَ عَنْهُ». حرف رسا و نافذ، منطق قوی و مستحکم، هر جایی که باشد، دشمن آن‌جا را زود تشخیص میدهد؛ چون حسابگر است.دشمن - همان‌طور که گفتم - آن‌جا را میشناسد و به مقابله‌اش میآید.با مرحوم شهید مطهری نیز همین‌گونه برخورد کردند. امروز شهید مطهری در دنیا نیست. البته امروز هم بعضی کسان شهید مطهری را رها نمی¬کنند؛ امروز هم حتی به او تهاجم میکنند؛ لیکن آن روزی که زنده بود، کسانی که بوده‌اند و دیده‌اند، میدانند که با آن شهید عزیز چه کردند؛ چه اهانتها، چه ناشایستها و ناسزاها که به آن چهره‌ی مطهّر و منوّر زده شد.

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجی طرح ولایت10/6/1379

***

من هم از زیارت آقایان محترم خیلی خوشوقتم و از این که بحمداللَّه یکی از آرزوهای دیرین دلسوزان به حوزه‌ی علمیه و آینده‌ی فکری دنیای اسلام، به شکل مؤسسه‌ی شما تحقق پیدا کرده است، خوشحالم و خدا را شکرگزاریم که بحمداللَّه مردان بزرگ و شخصیتهای برجسته و صاحب‌نظر و با ابتکار و دلسوزی را برگزید تا چنین تشکیلات و بنایی را پایه‌گذاری کنند. از خدای بزرگ برای این عزیزانِ مغتنم و بزرگوار، آرزوی توفیق میکنیم و امیدواریم که ان‌شاءاللَّه این رشته کارها و این جریان مبارک، همچنان ادامه داشته باشد.

مؤسسه‌ی شما، مثال و مصداق و نمونه‌یی از آن کاری است که باید بشود. یعنی یقیناً «مؤسسه‌ی باقرالعلوم (علیه‌الصّلاةوالسّلام)» که به اسم مطهّر این بزرگوار است و همچنین «مؤسسه‌ی در راه حق»، تا آن جایی که من دانستم و شناختم، جزو مراکز بسیار با برکت و مفید و خوش‌عاقبت و تقلید کردنی و قابل قدردانی است. ما دعا میکنیم که امثال این مؤسسات زیاد بشود. دعا میکنیم که ان‌شاءاللَّه برنامه‌ریزی عمومی حوزه‌ی علمیه‌ی قم و حوزه‌های علمیه‌ی دیگر، به آن شکلی بشود که بتواند پاسخ نیازهای فراوان را بدهد و به حسب زمان و نیاز، تطوّر لازم را پیدا کند و همان چیزی بشود که بتواند نگرانی را از کسانی که برای آینده‌ی دنیا نگرانند، تا حدود زیادی برطرف کند.دعا میکنیم که خداوند ان‌شاءاللَّه به شما هم توفیق بدهد تا این راه را ادامه بدهید و وجود شریف جناب آقای مصباح و دیگر برادران مسؤول و دست‌اندرکار این مؤسسه و اساتید و خدمتگزاران و محصلان و مشتغلان و فضلایی را که در آن‌جا مشغول هستند، حفظ کند و مشمول توفیقات خود قرار بدهد. ان‌شاءاللَّه مشمول ادعیه‌ی ولىّ‌عصر(¬ارواحنافداه‌وعجّل‌اللَّه‌فرجه‌وصلوات‌اللَّه‌علیه) باشید.

 

خلاصه ای از بیانات در دیدار اساتید و مسئولان و فضلا و طلّاب بنیاد فرهنگی باقرالعلوم(علیه السلام) 1/11/1368

***

در قم، بزرگان و اساتیدی مثل "آقایمصباح"و دیگران هستند؛ هرچه میتوانید، از آنها استفاده کنید.آنان برای شما از لحاظ فکری، خیلی منبع و منشأ خیر و برکتند.

بیانات در دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه تهران11/11/1376

***

اگر نورانی کردن جوانان و متوجّه کردن آنها به اهمیت مصرف کردن جوانی در راه ارزشهای والا، نقطه‌ی فتح‌الفتوح انقلاب است، فتح‌الفتوح استکبار و ضدّ حمله‌ی استکبار هم این است که همین نقطه را از جوانان بگیرد...

بحمداللَّه امکان هم برای شما فراهم است. همین تلاش را که دوستان کردند، با زحمات و در واقع با رهبری و تعلیم حضرت آقای مصباح(دامت‌برکاته)- که وجود شریف ایشان، واقعاً از مفاخر زمان ما و از برکات خدا بر ملت و بر حوزه‌ها و بر جوانان ماست - قدر بدانید و دنبال کنید.

از بیانات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی25/9/1377

***

 امروز بحمداللَّه نظام اسلامی ما مفتخر است که شخصیتهای برجسته‌ی علمی و معنوی در آن حضور دارند؛ مثل همین شخصیت عزیز و عظیم- جناب آقای مصباح-که بحمداللَّه این کار هم از برکات ایشان است.

 من ایشان را نزدیک به چهل سال است میشناسم و به ایشان ارادت قلبی دارم؛ فقیه، فیلسوف، متفکّر و صاحب‌نظر در مسائلِ اساسی اسلام. اگر خدای متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیتهایی مثل مرحوم علّامه‌ی طباطبایی، یا مرحوم شهید مطهّری استفاده کند، بحمداللَّه این شخصیت عزیز و عظیم، خلاءِ آن عزیزان را در زمان ما پر میکنند.

من حقیقتاً خدا را حمد و شکر میکنم که جامعه‌ی ما و بخصوص نسل جوان ما به ایشان خیلی علاقه دارند. بنده از هرجا که کسب خبر کردم - در سرتاسر کشور - اطّلاع یافتم که نسل جوان ما به ایشان شدیداً علاقه‌مند و معتقد و قدردان است.

این هم نعمت بزرگ خدا و دلیل سلامت این کار است.... وقتی انسان با روح و با هدف خدایی وارد میدان شد، همین‌طور می¬شود.امیدوارم ان‌شاءاللَّه این کار در حدّ عالی، نتایج و ثمرات خودش را به بار بیاورد و شما جوانان عزیز - هم پسران، هم دختران، هم دانشجویان و هم دانش‌آموزان - این آگاهی¬هایی را که به‌دست آوردید، معلوماتی که کسب کردید و کتابهایی را که فراگرفتید، استمرار ببخشید و رابطه‌ی خود را با این مرکز، ادامه دهید.

ازبیانات در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان بسیجی طرح ولایت13/6/1378

***

اکنون که بحمد اللّه مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (أعلى اللّه مقامه) در سایه تلاش پیگیر و موفق جناب‏عالى رسمیت یافته و به تصویب شوراى عالى انقلاب فرهنگى رسیده است، جناب‏عالى را که از برکات ماندگار حوزه‏ ى علمیه‏ ى قم و از چهره‏هاى موصوف و معروف به علم و عمل و جد و ابتکار مى‏باشید به ریاست و مدیریت این مؤسسه منصوب مى‏کنم. پایه‏ى این مرکز علمى و تحقیقى بر درک درست از نیاز زمان و تکالیف گران حوزه‏ى مبارک قم بنا نهاده شده است. این کار در عین آنکه استمرار تلاش خیرخواهانه‏ى کسانى است که از آغاز تأسیس آن حوزه‏ى علمیه در اندیشه‏ى تعالى و تکامل پیوسته‏ى آن بوده‏اند، سرآغاز فرخنده‏یى نیز براى اهتمام و اعتناء به راههاى ناپیموده و کارهاى ناشده محسوب مى‏گردد. با توجه به احاطه و نکته‏دانى آن جناب، خود را از توصیه به کارهاى بایسته بى‏نیاز مى‏دانم و شما و همه‏ى همکاران هوشمند و دلسوزتان را به لطف و هدایت و فضل مستمر پروردگار متعال مى‏سپارم. امید است مشمول توجهات ویژه‏ى حضرت ولى‏اللّه الاعظم (روحی له الفداء) بوده باشید.

سیّد علىّ خامنه ‏اى‏8/ 7/ 74

حکم انتصاب آیت ‏اللّه مصباح‏ یزدى به ریاست مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى‏(ره)

***

من خواهش می کنم ایشان(حجت الاسلام طباطبایی) و مجموعه ی دست اندرکار به این نکته توجه کنند که پابه پای پیشرفت معلومات قرآنی و دینی اینها (حافظان و قاریان خردسال) آگاهی های استدلالی و عمق بخشیدن استدلالی به اعتقادات اینها را هم حتماً در برنامه قرار بدهید...

به نظر من، یکی از چیزهایی که می تواند خیلی کمک کند به این قضیه، این است که از کتابهای شهید مطهری، از معارفی که امروز بزرگانی از قبیل آقای مصباح و دیگران که واقعاً مبانی فکری اسلام دست اینهاست؛ از اینها استفاده کنند.

دیدار جمعی از نونهالان‌ و نوجوانان حافظ و قاری قرآن کریم با رهبر انقلاب4/4/1380

***

لازم است تشکر کنم از معلمان و استادان و دست اندرکاران و مدیران این تلاش فرهنگی که بسیار باارزش است، مخصوصاً از شخص جناب آقای مصباح که حقیقتاً یکی از وجود های مبارک و مغتنم در دوره ی ما هستند و منبع فکر و اندیشه ی بی غل و غش معارف اسلامی.

ان شاءالله خداوند به ایشان و دیگر دست اندرکاران توفیق ادامه¬ی این خدمت بسیار باارزش را عنایت کند و وسیله ی بهره¬مندی هر چه بیشتر، گسترده تر و عمیق تر جوانان را از این سرچشمه های معرفت فراهم کند.

مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و دانش آموزان طرح ولایت در 17/5/1381

***

 

 


نظرات() 
Where are the femur tibia and fibula?
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:42 ق.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to
send you an email. I've got some creative ideas for
your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.
پاسخ پسر انقلابی : helo
emil
nasr_emam@yahoo.com
What do you do for a sore Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:37 ب.ظ
These are genuinely wonderful ideas in concerning blogging.
You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :